چه چیزی دختر را دختر و پسر را پسرمی کند

چه چيزي دختررا دختر و پسر را پسر مي كند

مغز صورتي يا مغز آبي ؟ خانم ليز اليوت  متخصص بيولو‍‍ژي عصبي در پاسخ به اين سئوال مي گويد :
" نه خير فقط اين رفتار والدين است كه موجب اين تفاوت مي شود كه بعداً روي ادامه تكامل كودك اثر گذار است ."
مجسم كنيد يك عضو جديد به خانواده اضافه مي شود و همه مي خواهند او را در آغوش بگيرند با او بازي كنند واو را نوازش كنند يك گربه كوچولو در آن لحظه براي همه يك مسئله جانبي است كه اين گربه نر يا ماده است . در مورد كودك انسان هم در ابتدا غير از اين نيست ، اگر ما بعد از اولين سونوگرافي به چگونگي رشد وتكامل بعدي كودك فكر نكنيم . حتي ازاولين لحظه تولد در بيمارستان نامي را كه به مچ نوزاد مي بندند هم به رنگ صورتي يا آبي است كه نشانه جنسيت او مي باشد .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در جمعه 1390/10/16  |
 پشتیبانی روان درمانی بکمک گربه

پشتيباني روان درماني بکمک گربه

بسياري از افرادي كه با روانشناسي و روان درماني اشنايي دارند با استفاده از حيوانات اهلي در روان درماني اطلاع دارند، استفاده از حيواناتي نظير اسب و دلفين  كه البته سابقه طولاني در درمان ترما دارند . 

يكي ازتازه ترين روشهاي روان درماني كه بسيار مورد توجه قرار گرفته است، روش روان درماني به كمك گربه خانگي است. خانم رگينا لسنتين  Regina Lessenthinمتخصص آلماني روانشناسي در معالجه بيماران روحي و بيماراني كه دچار ناراحتي هاي روان تني هستند از گربه هاي خانگي كمك مي گيرد . او معتقد است تنها حضور اين حيوان در اطاق روان درماني بر روي بيمار اثر آرام بخشي دارد ، فشار خون بيمار پائين مي آورد واثر بهبود دهنده اي دارد . اكثر بيماران معتقدند كه مهمترين اثر گربه اين است كه باعث ريلكس و آرامش مي شود ، گربه به آنها كمك مي كند كه بر استرس روان درماني غلبه كنند، خصوصاٌ دراولين جلسه روان درماني . وجود گربه آتمسفر را كاملاً تغيير مي دهد و حرف زدن را براي بيمار آسان مي كند ، حتي بيماراني كه در محيط كار دچار استرس شديد هستند هم چنين اثري را احساس مي كنند . تاثير گربه از نظر تحقيقات علمي از اين نظرقابل اثبات است كه معمولاً بعلت استرس ناشي از روان درماني فشار خون بيمار بالا مي رود  ولي وجود اين حيوان  باعث پائين رفتن فشار خون بيمار مي شود .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در دوشنبه 1390/10/05  |
 رفتار صحیح در مقابل فرزندان

رفتار صحيح در مقابل فرزندان

آيا والدين بايد احساسات واقعي خودشان را نشان دهند يا بايد آنرا براي خودشان نگه دارند؟
 چه هنگامي بايد والدين رفتار خودشان را كنترل كنند ؟چه زماني اجازه دارند احساساتشان را نشان دهند؟

سيما در حاليكه در آشپزخانه پيازها را براي شام خورد مي كرد با خودش فكر مي كرد امشب را چگونه مي تواند پشت سر بگذارد ؟ آيا بايد سر شام تظاهر كند كه حالش خيلي خوب است و اصلاً مشكلي وجود ندارد ؟
 در واقع او اصلآ با اين حال حوصله تظاهر را نداشت، او خيلي عصباني بود و دلش مي خواست فرياد بزند ، نه اينكه توي آشپزخانه مشغول غذا پختن باشد ، يا حداقل از شدت ناراحتي بلند بلند گريه كند . سيما احساس مي كرد به اعتماد او خيانت شده است ، درست يكساعت قبل متوجه شده بود كه شوهرش زده ماشين را زخمي كرده كه البته چيز مهمي نيست چون ممكنه براي هر كسي كه رانندگي مي كند اتفاق بيفتد ، ولي متاسفانه شوهرش هيچوقت حاضر نيست مسئوليت خطايي را كه كرده بپذيرد بلكه  ترجيح مي دهد مخفيانه ماشين را تعمير كند ، وبعد براي مخفي كردن مخارجي كه پرداخته عنوان  كند كه مثلاً كيف پولش را گم كرده . امروز سيما  صورتحساب تعميرات را پيدا كرده بود و مي خواست از عصبانيت فرياد بزند . عصبانيت او نه از خرابي اتومبيل بود و نه از پرداخت اجرت تعمير آن بلكه او از دروغگوي و مخفيكاري شوهرش عصباني بود .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در شنبه 1390/09/26  |
 چگونه با کودکان در باره مرگ صحبت کنید ؟

چگونه با كودكان در باره مرگ صحبت كنيد؟

والدين بندرت مي توانند به راحتي با فرزندشان در باره مرگ حرف بزنند ، در حاليكه مرگ و عزاداري اتفاقي است كه همه كودكان از ابتداء زندگي خواهي نخواهي بطور مستقيم يا غير مستقيم با آن در گير خواهند شد ،بنابراين لازم است كه در اين مورد با آنها صحبت شود.

بهترين موقع هنگامي است كه شما مثلاً بر سر خاك مادر بزرگ مي رويد ، در اين حالت اصلاً مشكل نيست كه براي فرزندتان در مورد گردش طبيعي يعني زندگي و مرگ صحبت كنيد .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در شنبه 1390/09/12  |
 بافرزندتان در باره موادمخدر حرف بزنید (3)

دارو های آرام بخش

دربسیاری کشور های دنیا زمان درازی است که از نظر قانونی دارو های آرام بخش هم ردیف مواد مخدر محسوب می شوند چه آنها که یا نسخه و چه آنچه که از داروخانه ها بدون نسخه خریداری می شود . از نظر قانونی هروئین-کوکائین – کانابیس  یا حشیش وهمچنین تمام مواد مخدر صنعتی همانند اکستازی  MDMA  جزوه داروهای آرام بخش محسوب می شوند .

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در چهارشنبه 1390/08/25  |
 با فرزندتان در باره مواد مخدر حرف بزنید (2)

 

                                                  شب بعد از پارتی

 بنا به گزارش پلیس راهنمائی و رانندگی جوانان بین 18 تا 25 سال بیشتر از گروه های سنی دیگر عامل تصادفات رانندگی می باشند ، خصوصاًً بعلت سرعت زیاد. تقریبا 4/1 این افراد در اثر استفاده از الکل یا مواد مخدر دیگر باعث تصادفات می شوند .

چرا بیشتر جوانان عامل تصادفات رانندگی هستند؟

آمار جهانی نشان می دهد که جوانان زیر ۲۵ سال عامل بسیاری از تصادفات رانندگی می باشند  . جوانان ایرانی هم همانند سایر جوانان عامل بیشتر تصادفات رانندگی هستند و علاوه بر آن بعلت محدودیتهای خصوصی و اجتماعی که در گیر آن هستند ،اتومبیل برایشان وسیله ای است که با آن بیش از بیش  احساس آزادی می کنند .جوانان با سرعت بالا وسبقت غیر مجاز از اتومبیل بطور غلط بعنوان فیلتری برای ایجاد بالانس در زندگیشان استفاده می کنند ودر این راه گاهی جان خود و دیگران را بخطر می اندازند . ضمناً اکثر جوانان تازه رانندگی یاد گرفته اند و آنهائی هم که مدتی است رانندگی می کنند به اندازه کافی تجربه ندارند که بهنگام خطر واکنش صحیح از خود نشان دهند . مسئله دیگر اینستکه جوانان مایلند که به دیگران نشان دهند که آنها می توانند با سرعت بالا با ماشین بابا یا مامان رانندگی کنند و این حالت با کمترین مقدار الکل یا سایر مخدر ها می تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/08/15  |
 با فرزندتان در باره مواد مخدر حرف بزنید (1)

 

با فرزندتان در باره مواد مخدر حرف بزنید

دیر یا زود کودک یا نوجوان با مواد مخدر قانونی و غیر قانونی تماس پیدا می کنند .برای بسیاری از والدین صحبت کردن با فرزندشان در مورد این موضوع آسان نیست ، خصوصاً اگر بخواهند که فرزندشان را از استفاده از مواد مخدر محافظت کنند .

هدف این مقاله آشنا کردن  والدین با چگونگی شروع گفتگو و روشهای منطقی بحث در مورد مواد مخدر و اعتیاد با فرزندشان می باشد.

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در شنبه 1390/08/07  |
 کودکان ما چه باید یادبگیرند؟

کودکان ما چه باید یاد بگیرند ؟

مدرسه چگونه باید باشد تا کودکان دو باره با میل به مدرسه بروند ؟ آیا سیستم آموزشی ما بیمار است؟ بسیاری از والدین ، معلمین و دانش آموزان  ناراضی هستند . وقتی به شکایات گوش می کنید اینطور بنظر می آید که اکثر دانش آموزان دچار ناراحتی های روان تنی همانند دل درد و پیش فعالی هستند .در بسیاری از مدارس  خشونت  جسمی و روانی  و حتی مواد مخدر دیده می شود. استرس یادگیری برای کودکان و والدین خیلی زیاد است . با کمی دقت متوجه می شویم که  دانش آموزان دبستانی بدون کمک والدین موفق به انجام تکالیف مدرسه نیستند و حدود 40 در صد از دانش آموزان دوران متوسطه احتیاج به کلاسهای تقویتی دارند  . تعداد زیادی از دانش آموزان از ادامه تحصیل صرفه نظر می کنند که البته در مورد آمار آنها معمولاً صحبتی نمی شود .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در چهارشنبه 1390/07/20  |
 تکامل سخنگویی

کودکتکامل سخنگویی

تاخیر در زبان باز کردن در سنین مهد کودک

بیشتر کودکان بین سنین 2 تا سه سالگی درست حرف زدن را یاد گرفته اند . حالا اگر اینطور نبود چه باید کرد ، زمانیکه کودک در سنین مهد کودک باشد ولی هنوز نتواند یک جمله را درست بگوید و به میل خودش جمله را ناقص به زبان بیاورد؟  از کجا می توان اختلال گفتاری را تشخیص داد ؟  چگونه می توانیم این کودک را کمک کنیم ؟  در مقاله زیر پاسخ این سئوالات را می یابید .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/07/10  |
 کلاس اول

کلاس اول و اهمیت آن در تمام دوران تحصیل

کلاس اول دری است بسوی دنیایی نو و اولین در بسوی علم و دانش وهر چه که در باره اهمیت کلاس اول و اولین معلم بنویسم کم است . واقعاً چرا اولین معلم اینقدر مهم است ؟ چرا کودک و والدین هر دو در مورد اولین معلم  کنجکاو هستند ؟  چرا اولین معلم برای یادگیری موفقیت آمیز و چگونگی پیشرفت فرزند شما اهمیت زیاد دارد ؟ 

تاثیر عمیق اولین معلم روی شخصیت و آینده کودک حدو مرزی ندارد ، البته این نکته را هم نباید فراموش کنیم که تقریباً 90 درصد معلمین کلاس اول را خانمها تشکیل می دهند ، بنابراین مسئولیت بزرگی بعهده این معلمین گذاشته می شود. 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/07/03  |
 روانشناسی اختلاس

روانشناسی اختلاس

ماجرای اختلاس 3000 میلیاردی در کشور اسلامی ما مرا وادار کرد که در این زمینه جستجو کنم و علل روانی چنین عمل غیر اخلاقی را بیابم ، در اکثر کشورهای اروپایی خصوصاً در کشور  آلمان بالاترین مجازات برای افرادی در نظر گرفته می شود که در پرداخت مالیات تقلب می کنند یعنی به اصطلاح ما  کسانی که به  بیت المال دست درازی می کنند این افراد به سخت ترین مجازات محکوم می شوند . ولی در کشور اسلامی ایران هر روز پرده از یک اختلاس بزرگ بر داشته می شود منتهی اینجا برای حفظ آبروی دزدان بیت المال اسامی آنان را فاش نمی کنند .

پروفسور دکتر دتلف فتچن هویزر Detlef Fetchenhauer  از دانشگاه کلن آلمان طی تحقیقاتی در زمینه اختلاس به این  نتیجه رسیده که  صداقت مالی موجب پیشرفت اقتصادی و توسعه وگسترش تولید و افزایش در آمد سرانه جمعیت یک کشور می شود . برای مثال کشور های دانمارک –فنلاند –نروژ و سوئد  کشور هایی هستند که در جدول درستکاری اقتصادی اروپا در رده های بالایی قرار دارند مردم این کشور ها از رفاه نسبی بر خوردارند و اعتماد فراوانی به سیستم حکومتی کشورشان دارند وبهمین دلیل صادقانه کار می کنند و براحتی در پروژه های گوناگون کشوری سرمایه گذاری می کنند . کشور های آلمان و فرانسه در اواسط جدول و کشورهای پرتقال و اسپانیا در رده های انتهایی این جدول قرار دارند  .
ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/06/27  |
 برای دوام زندگی زناشویی،هرگز این شش جمله را بزبان نیاورید.

برای دوام زندگی زناشویی  ، هرگز این شش جمله را بزبان نیاورید .

شما مهمترین و سخت ترین مرحله را پشت سر گذاشته اید و بالاخره همسر ایده آل خودتان را یافته اید وواقعاً احساس خوشبختی می کنید . ولی اگر می خواهید این خوشبختی دوام داشته باشد ، نباید هرگز این شش جمله را بکار ببرید .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/06/20  |
 آیا چگونگی دوران کودکی در چهره ما نمایان است ؟

آیا چگونگی دوران کودکی در چهره ما نمایان است ؟

یک ضرب المثل معروف می گوید: " از روی زندگی واقعی می شود بهترین داستانها را نوشت" اما آیا می شود این داستان را از روی چهره هم خواند ؟ جدید ترین تحقیقات نشان می دهد که چگونگی دوران کودکی را می توان در ایماء و اشارات چهره بخوبی مشاهده کرد .        
از روی چهره ما خیلی چیز ها خواندنی است ، مثلاً خشونت ، شادی و غم همه اینها در اشارات چهره فرد قابل مشاهده است . برای مثال چین و چروک های زود هنگام می تواند نشان دهنده زندگی و کار بدنی سخت فرد باشد و شاید هم نشانه سیگاری بودن است .

محققین دانشگاه ادینبورگ Edinburg  براین باورند که نشانه هایی در چهره وجود دارند، که می توانند فاش کننده چگونگی دوران کودکی فرد باشند . یکی از این علائم قرینه بودن دو طرف چهره است. از روی قرینگی چهره افراد می توان تشخیص داد که فرد در دوران کودکی خوشبخت بوده یا نه . محققین با مقایسه 15 علامت چهره ای به این نتیجه رسیده اند که افرادی که دو طرف چهره شان قرینه نیست در دوران کودکی تربیتی سخت همراه با کمبودهایی در مقایسه با افرادی که دو طرف چهره شان قرینه است تجربه کرده اند . تعدادی از این علائم عبارتند از قرینه بودن گوشها –بینی- چشمها و اطراف لب ودهان ، در این تحقیقات 292 فرد 83 ساله مورد تحقیق قرار گرفتند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در پنجشنبه 1390/06/10  |
 تغییر مدرسه
تغییر مدرسه

بزودی سال تحصیلی جدید آغاز می شود و امسال هم همانند هر سال بدلایل مختلف تعداد زیادی از دانش آموزان باید در مدرسه دیگری ثبت نام کنند. 

هر دانش آموز  در دوران مدرسه مجبور می شود چند بار مدرسه خود را تغییر دهد . این تغییر مدرسه ممکن است بعلت اسباب کشی  به منطقه ای دیگر  یا  بدلیل بالا رفتن  سطح تحصیلی باشد . مسلماً این تغییر برای دانش آموز با مقداری هیجان کنجکاوی وکمی هم  نگرانی و ترس همراه است . البته این تغییر می تواند بدون نگرانی و مشکل پیش برود بشرطی که والدین به فرزندشان کمک کنند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در سه شنبه 1390/06/01  |
 عزیزم تو در رختخواب خوب نیستی

عزیزم : تو در رختخواب خوب نیستی!

یکی از دلایلی که باعث سوء ظن مردها به همسرشون می شود عدم علاقه آنها به همخوابگی است ، یا  عدم شرکت فعال در این رابطه است ، ولی مشکل از جای دیگر است .

  تصور کنید که شما بالاخره شاهزاده رویاهاتون را می یابید و از خوشبختی در پوستتان نمی گنجید ، ولی متاسفانه از روابط جنسی خودتون راضی نیستید ، اما چطوری می توانید به شوهرتون بگوئید ؟ چگونه می توانید در این مورد حرف بزنید بدون اینکه او را ناراحت کنید ؟

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در جمعه 1390/05/28  |
 ده نشانه تیز هوشی کودکان

ده نشانه تیز هوشی در کودکان

از دید والدین همه فرزندان نابغه هستند ! اما اگر واقع بین باشیم علائمی وجود دارد که نشان دهنده تیز هوشی کودک می باشد .

1-    انگیزه فراوان  در حالیکه اکثر مادران سعی در سرگرم کردن فرزندشان هستند کودکان تیزهوش به راحتی خودشان را سرگرم می کنند و در مورد بازی های پیچیده علاقه غیر عادی به پیدا کردن راه حل می دارند .

2-    درک وفهم سریع   اگرشما چیزی را یکبار توضیح  دهید کودک تیز هوش فوری آنرا به حافظه می سپارد وحتی در مورد بازی ها خیلی سریع متوجه نحوه  وهدف بازی می شود.

3-    با علاقه دنبال حل معماست  کودکان تیز هوش علاقه زیادی به شناخت دستگاهها ونحوه عمل کرد آنها دارند مثلاً یک موتور چگونه عمل می کند . این کودکان با علاقه فروان سعی در یادگیری بازی شطرنج می کنند ، در حالیکه بقیه کودکان از ادامه بازی خسته می شوند این کودکان با علاقه مایلند راه صحیح بازی را یاد بگیرند.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در سه شنبه 1390/05/25  |
 روانشناسی معماری

روانشناسی معماری

معماری ایرانی نشانه های خاصی  داشت ، خصوصاً معماری ساختمانهای مسکونی بستگی داشت که این خانه در کدام شهر قرار داشته باشد ، زیرا معماری هر شهری با توجه به آب و هوای آن منطقه تعین می شد ، بهمین دلیل هم بنا ها در بعضی جهات کاملاً متفاوت بودند ، ولی آنچه که در معماری خانه های مسکونی خیلی به آن توجه می شد  حفظ حریم خصوصی بود در تمام مناطق ایران خانه ها طوری ساخته می شد که زندگی خصوصی کاملاً خصوصی بماند . حتی خانه های کوچکتری هم که فاقد بیرونی و اندرونی بودند جلوی درشان یک پرده آویزان بود که تازه اگر شخص در کوچه را باز می کرد افراد خانه از دید غریبه ها مخفی بماندند .

راستی از آن معماری سنتی چیزی دیگر مانده است ؟

 آیا معماری امروز توجهی به حریم خصوصی دارد ؟


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در چهارشنبه 1390/05/19  |
 مردودی
 تاثیرات روانی  مردودی

متخصصین آموزش وپرورش معتقدند که هیچ دلیل منطقی برای مردودی دانش آموز وجود ندارد و روشهای آموزشی باید تغییر داده شوند و مردودی را از سیستم آموزشی حذف کنند .
کارشناسان سیستم آموزشی بسیاری از کشور ها ی دنیا سعی بر آن دارند که مردودی را از سیستم های آموزشی حذف کنند . تحقیقات در این زمینه نشان می دهند که در جا زدن دانش آموز نفع بسیار کمی دارد ، حتی تحقیقاتی که در دهه هفتاد میلادی شده ثابت کرده است که مرودی  نه  تنها  نفعی بحال دانش آموز ندارد بلکه برای بودجه آموزش و پرورش کشور بسیار گران تمام می شود ، زیرا بالاخره برای بعضی از دانش آموزان باید دوبار برای یکسال بودجه پرداخت شود .
البته گروهی از معلمین و والدین تصور می کنند که  در جا زدن دانش آموز شانس تازه ای به او می دهد  که گذشته را جبران کند و بهتر بیآموزد در حالیکه متخصصین آموزش و پرورش معتقدند که دانش آموزان مردودی فقط برای مدت کوتاهی از بقیه دانش آموزان جلوتر هستند ولی در آخر سال دانش آموزان دیگر به آنها می رسند وسال بعد مجدداً دانش آموزان ضعیف عقب می مانند. تحقیقات نشان می دهد که اگر دانش آموزانی که مشکل یادگیری دارند به کلاس بالاتر بروند، موفق تر از دانش آموزانی هستند که مردود شده اند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/05/09  |
 درد جسمی ناشی از درد روحی

جدایی علاو بر درد روحی تولید درد جسمی هم می کند

اغلب افراد بعد از جدایی یا از دست دادن یک عزیز از شکستکی قلب شکایت می کنند . در یک تحقیق علمی دانشمندان آمریکایی به این نتیجه رسیدند که این درد یا درد جدایی واقعی است ، دردی که انسان از جدایی احساس می کنند در مغز فرد تبدیل به درد جسمی می شود .

دکتر کروس از دانشگاه میشیگان و مدیر پروژه تحقیق می گوید :

" جمله قلبم شکسته است بنظر بیشتر یک جمله عامیانه می آید ولی این احساس عین واقعیت  است ".


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در شنبه 1390/05/01  |
 دوستی بین زوجها موجب تحکیم زندگی زناشوئی می شود

دوستی بین زوجها موجب تحکیم زندگی زناشوئی می شود

در ابتدای زندگی زناشوئی زوجها هنوز کاملاً یگدیگر را نشناخته اند و بودن با هم برای آنها بسیار جالب است ، در این دوران آنها نیازی به بودن دیگران ندارند یعنی ارتباط با دیگران جزو اولین خواسته های آنها نمی باشد . آشنایی یک مرد و زن و آغاز زندگی زناشوئی برای هر دو طرف قدم گذاشتن به دنیای دیگری است این فرصتی است که هر کدام دنیای دیگری را بشناسند و با عقاید و افکار همدیگر آشنا شوند ، واقعیت اینستکه آشنایی با هر انسان دری بسوی دنیایی نو می باشد ، و در مورد زوجها  این کنجکاوی و هیجان فقط تا مدتی داوم دارد البته در ابتداء این پروسه کنجکاوی و هیجان  آهسته ،و بعد از مدتی کلاً متوقف می شود. معمولاً این مرحله در زندگی بعضی از زوجها زمان خطرناکی است در این زمان بعضی از زوجها احساس می کنند که زندگی زناشوئی خسته کننده ای دارند ، یکی از مسائلی که می تواند زندگی زناشوئی را مجدداً هیجان انگیز تر کند ارتباطات دوستانه با سایر زوجهای جوان می باشد .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در چهارشنبه 1390/04/22  |
 تیزهوشان ناموفق

تیزهوشان ناموفق

آیا باید شرایط پرورش استعداد کودکان تیزهوش را فراهم کرد ؟

متخصصین در بحث و گفتگوهای متفاوت  در مورد کودکان تیزهوش اختلاف نظر دارند ، عده ای معتقدند که این کودکان باید در مدارس معمولی ادامه تحصیل دهند ، ولی گروهی دیگر مخالف این نظریه هستند . 

خانم  Joan Freeman  پروفسور روانشناسی از انگلستان در یک تحقیق دراز مدت در مورد کودکان تیزهوش به نتایج  تعجب آوری رسیده است . این سئوال همیشه مطرح بوده که آیا باید کودکان استثنایی از شرایط خاصی برای پرورش استعدادهایشان برخوردار باشند ؟ در این مورد حتی متخصصین اقتصادو بازرگانی هم اظهار نظر می کنند و از کمبود استعداد های استثنایی در زمینه اقتصادوبازرگانی شکایت دارند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در جمعه 1390/04/10  |
 هر هفت سال وقت شروعی تازه است

هر هفت سال وقت شروعی تازه است

آیا دیگر حوصله انجام کار همیشگی را ندارید؟ آیا احساس می کنید شغلی که دارید آن شغلی نیست که همیشه آرزوی انجام آنرا داشتید ؟  این لحظات حساس در زندگی شغلی هر کسی پیش می آید ، البته قبل از آن به نحوی علائمی را شخص دریافت می کند که می گوید :" وقتش رسیده که راهت را تغییر دهی " در آن لحظه شخص از خودش سئوال می کند : کدام راه درست است ؟ دوستی می گفت : من از اول شغل اشتباهی را انتخاب کردم ، چون از اول آرزو داشتم هنرپیشه  بشوم و حالا نمی دانم آیا می توانم الان دنبال کار هنرپیشگی بروم؟ این حرف را از زبان خیلی ها می شنویم ! در این حالت فرد باید سعی کند بفهمد که چرا او چنین احساسی دارد ؟  چه اتفاقی در محیط کاری پیش آمده ؟ چرا یکباره او تصمیم گرفته تغییری در شغل خود ایجاد کند ؟ 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در چهارشنبه 1390/03/18  |
 روانشناسی دوستی ورفاقت

راز  دوستی و رفاقت

دوستان گاهی یک عمر ما را همراهی می کنند و بعضی مواقع حتی نزدیک تر از فامیل می شوند . دانشمندان طی تحقیقاتی بدنبال پاسخ این سئوال هستند ،

چرا دوستی باعث قدرت می شود؟

خیلی از افراد دوستانی از دوران دبستان خود دارند که کاملاً  زیر وروی همدیگر می شناسند.  گاهی زن و شوهر ها دوستانی دارند که مدت دوستی آنها بیش از مدت زناشوئی آنهاست ، دوستان خوب تلخ و شیرین زیادی را با هم تجربه می کنند، همه اینها باعث تقویت دوستی و استحکام بیشترهمبستگی آنها می شود .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/03/08  |
 بلوغ

بلوغ : مغز در حالت فوق العاده

در جامعه جوانی همانند ایران هر ساله تعداد زیادی از کودکان وارد دوران بلوغ می شوند ، بنابراین لازم است که والدین و مربیان از چگونگی  تغییرات جسمی و روحی آنها آگاهی داشته باشند.

ترشح هورمونهای بلوغ نه تنها ساختار جسمی نوجوان بلکه روان او را هم تغیر می دهند ، بهمین دلیل مقاومت بدن نوجوان کاهش می یابد و آمادگی او برای ابتلاء به بیماری ها افزایش می یابد.

 در دوران بلوغ کودکی همرا با سلولهای عصبی می میرند، شاید تغییرات ظاهری بلوغ عجیب  کمی ناراحت کننده و هیجان انگیز باشند ،همانند جوشهای جوانی – رشد موههای سطح بدن – بهانه گیری های ناگهانی . ولی تعجب انگیز ترین  تغییرات درجمجمه نوجوان اتفاق می افتد ، داخل جمجمه همه سلولها ی مغز تغییر ساخت می یابند وتحت تاثیر هورمونهای بلوغ بعضی از سلولهای عصبی می میرند و بهمراه آن بعضی اتصالات عصبی از بین می روند و گروهی دیگر با سلولهای جدید مرتبط می شوند . بهمین دلیل است که نوجوانان بطور غیر منتظره ای سریع یک زبان بیگانه را یاد می گیرند و استقلال فکری می یابند . متاسفانه بعلت تغییرات درونی رفتار ناآرامی دارند و باعث اذیت و آزار اطرافیان می شوند ، این در حقیقت اثرات جانبی تکامل مغزی است .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در پنجشنبه 1390/02/29  |
 هدف داشتن موجب سلامتی است

هدف داشتن موجب سلامتی است

حتماً شما هم همانند میلیونها انسان دیگر از خودتون پرسیده اید که چرا بدنیا آمده اید ؟ آیا جوابی برای آن یافته اید ؟ اگر جواب شما بله است ، پس باید بدانید که شما حتماً سالم تر از کسانی هستید که پاسخی برای این سئوال نیافته اند . محققین معتقدند که احساس بودن برای یک دلیل یا هدف موجب سلامتی جسمی و احساس خوشبختی در جوانی وسلامتی در بزرگسالی است . از دیر باز برای یافتن دلیل بودن انسان تئوری های گوناگونی عنوان شده و بااینکه همه انسانها گاه گاه از خود می پرسند که واقعاً چرا بدنیا آمده اند ؟ خصوصاً من نوعی چرا آمده ام ؟ حتماً گاه گاه هم فکر کردیده اید که اگر شرایط باب میل شما بود بدنبال آرزو یا دلیل بودنتان می رفتید ، البته هر کسی با توجه به موقعیتی که دارد دلایل خاص خود را دارد ، مثلاً یک معلم خوب  یا یک پزشک دلسوز بشوید ، یک سازمان خیریه تاسیس می کردید ، یا یک سیاستمدار متعهد می شدید. یا راهی برای نابودی فقر جهانی می یافتید.  و هزاران ایده ، آرزو و دلیل  دیگر که در حال حاضر در سر خیلی از ماها وجود دارد، که همه ما در انتظار موقعیت مناسب برای عملی کردن آن هستیم و شاید همین آرزوهای نهان در قلب ماست که به ما انرژی می دهد وباعث  سلامتی  وادامه زندگی ما می شود .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/02/18  |
 زبان باز کردن کودکان

زبان باز کردن در کودکان

5 نکته در یادگیری سخن گویی  کودکان . مطمناً اکثر کودکان چهارساله می توانند راحت و روان حرف بزنند ، ولی هر کودکی برای رسیدن به این هدف استراتژی مخصوص خودش را دنبال می کند .

کودکان ژاپنی می توانند بین حرف " i "   r"  تفاوت بگذارند در حالیکه  والدین آنها قادر نیستند هنگام حرف زدن بین این دو حرف تفاوت بگذارند . اکثر کسانی که با ژاپنی ها کار می کنند متوجه می شوند که آنها برای ادای  حرف  " i "    r "  مشکل دارند اما با تعجب مشاهده می کنیم که حتی کودک 6 ماهه ژاپنی در حال حاضر قادر به تشخیص تفاوت این دو حرف می باشند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در جمعه 1390/02/09  |
 تاثیر زبان غیر کلامی در تدریس

تاثیر زبان غیر کلامی در تدریس

اشارات صورت یکی از واسطه های ارتباط غیر کلامی است و اینکه انسان با حرکات صورتش می تواند بیش از هفت هزار پیغام متفاوت را انتقال دهد مسئله شگفت انگیزی است . تحقیقات علمی و نظریه عامه بر اینستکه ایماء و اشارات صورت با احساسات فرد ارتباط مستقیم دارند. همه ما زبان غیر کلامی را ابتداء از مادرانمان می آموزیم او اولین کسی است که خنده و اخمش برای ما معنی دارد و بمرور زمان و با یادگیری حرف زدن  آشنایی ما با زبان غیر کلامی هم افزایش می یابد . در اکثر خانواده ها اعضاء خانواده براحتی بدون کلام با هم ارتباط برقرار می کنند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در سه شنبه 1390/01/30  |
 دندانها و روانشناسی

دندان پزشکی و اثرات آن در وضعیت روحی فرد                                                 

یکی از بحثهایی که مورد علاقه اکثر دندان پزشکان نمی باشد گفتگو در مورد عواقب روانی و جسمانی ناشی از خطا های دندان پزشکی است .

اولین مورد اینستکه اکثر دندان پزشکان سعی به راهنمایی و آماده سازی بیمار در مورد کشیدن دندان بیمار نمی کنند ، بسیاری از بیماران در اثر کشیدن یک دندان هفته ها از نظر روحی فلج می شوند و نمی دانند که علتش واقعاً چیست ؟ خصوصاً اگر در طول مدت کوتاهی چند دندان کشیده شود عواقب خیلی بدتری دارد. در این حالت اکثر بیماران حتی با توجه به بی هوشی موضعی باز هم بهنگام کشیدن دندان دچار ترس  و شوک می شوند و بعد از کشیدن دندان هم بعلت کندی بهبودی محل جراحت قدرت دفاعی بدنشان کاهش می یابد . از تمام این موارد گذشته بعلت عدم وجود یک یا تعدادی دندانها، باید اعضاء بدن خودشان  را باشرایط جدید تطبیق دهند .  در مجموع این مسائل باعث تضعیف وضعیت روحی بیمار می گردد .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در سه شنبه 1390/01/16  |
 سال نو و هدفهای نو

 سال نو با هدف های نو

آیا شما هم تصمیماتی برای سال نو گرفته اید ؟ شاید می خواهید وزن کم کنید ! یا می خواهید کمتر ولخرجی کنید !  بنابراین  بهتر است که اول از خودتون بپرسید : چرا می خواهید این کار را بکنید ؟یا چگونه می خواهید به این هدف برسید ؟

در این زمینه تحقیقات علمی متعددی وجود دارد ، و نتایج این تحقیقات واقعاً با عث تعجب است.
خانم   Julia Bayukاز دانشگاه  Delaware می گوید : "کسانی که برای رسیدن به هدفشان راه مشخصی را تعین می کنند ، معمولاً در راه عملی کردن آن دچار مشکلات بیشتری می شوند از کسانی که برای رسیدن به هدف برای خودشان راه مشخصی تعین نمی کنند .   نکته مهم اینستکه شخص در مورد هدفی که دارد فکر کند و از خودش بپرسد ، چرا این هدف را دنبال می کند ؟ "


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/01/07  |
 دیدن تصاویر تلویزیونی وکامپیوتری تکامل مغز کودکان پیش دبستانی را به تعویق می اندازد

دیدن تصاویر تلویزیونی و کامپیوتری تکامل مغز کودکان پیش دبستانی را به تعویق می اندازد

تحقیقات متعددی نشان می دهند که استفاده از وسایل ارتباط بصری خصوصاً روی کودکان بیش دبستانی غیر از اینکه باعث خشک شدن چشم و سفتی عضلات گردن می شود اثرات مخربی هم روی تکامل مغز دارد .   تحقیقات مشابهی ثابت کرده است که تماشای  تلویزیون و بازی های کامپیوتری موجب عدم تحرک کودکان وباعث چاقی آنها می شود ، براساس آمار بدست آمده برای کودکان بین 6 تا 11 ساله هر ساعت دیدن تلویزیون ریسک اینکه کودک تمام عمر از چاقی رنج ببرد را افزایش می دهد .تنها عیب دیدن تلویزیون و استفاد از کامپیوتر این نیست .
ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در سه شنبه 1389/12/24  |
 
 
 
بالا