وسایل ارتباط جمعی تصویری وافشاگری کامل

وسایل ارتباط جمعی تصویری و افشاگری کامل

بتازگی کتاب نیل پستمن  Neil Postman که در باره نابودی کودکی نوشته است را خواندم این کتاب در سال 1982 نوشته شده است و آقای پستمن که یکی از منتقدین و صاحنظران پر آوازه در عرصه رسانه بوده در این کتاب  تکنولوژِی را مورد انتقاد قرار داده و معتقد است که تکنولوژِی و خصوصاً تلویزیون باعث نابودی کودکی می شود .من فکر می کنم آن زمان که آقای پستمن این کتاب را نوشت هنوز برای کامپیوتری کردن یک سازمان احتیاج به یک طبقه ساختمانی داشتیم با هزاران دستگاه کوچک و بزرگ و چندین هزار متر سیم برق وپیریز ، 30 سال پیش نمی توانستیم از طریق ماهواره هزار کانال تلویزیونی را بگیریم ولی او پیش بینی کرده بود که پیشرفت  تکنولوژی با اینکه از خیلی جهات زندگی انسان را آسان می کند به همان اندازه مخرب است، خصوصاً تلویزیون . مطلب زیر خلاصه ای از یکی از فصلهای این کتاب است .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در سه شنبه 1390/11/11  |
 چه چیزی دختر را دختر و پسر را پسرمی کند

چه چيزي دختررا دختر و پسر را پسر مي كند

مغز صورتي يا مغز آبي ؟ خانم ليز اليوت  متخصص بيولو‍‍ژي عصبي در پاسخ به اين سئوال مي گويد :
" نه خير فقط اين رفتار والدين است كه موجب اين تفاوت مي شود كه بعداً روي ادامه تكامل كودك اثر گذار است ."
مجسم كنيد يك عضو جديد به خانواده اضافه مي شود و همه مي خواهند او را در آغوش بگيرند با او بازي كنند واو را نوازش كنند يك گربه كوچولو در آن لحظه براي همه يك مسئله جانبي است كه اين گربه نر يا ماده است . در مورد كودك انسان هم در ابتدا غير از اين نيست ، اگر ما بعد از اولين سونوگرافي به چگونگي رشد وتكامل بعدي كودك فكر نكنيم . حتي ازاولين لحظه تولد در بيمارستان نامي را كه به مچ نوزاد مي بندند هم به رنگ صورتي يا آبي است كه نشانه جنسيت او مي باشد .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در جمعه 1390/10/16  |
 رفتار صحیح در مقابل فرزندان

رفتار صحيح در مقابل فرزندان

آيا والدين بايد احساسات واقعي خودشان را نشان دهند يا بايد آنرا براي خودشان نگه دارند؟
 چه هنگامي بايد والدين رفتار خودشان را كنترل كنند ؟چه زماني اجازه دارند احساساتشان را نشان دهند؟

سيما در حاليكه در آشپزخانه پيازها را براي شام خورد مي كرد با خودش فكر مي كرد امشب را چگونه مي تواند پشت سر بگذارد ؟ آيا بايد سر شام تظاهر كند كه حالش خيلي خوب است و اصلاً مشكلي وجود ندارد ؟
 در واقع او اصلآ با اين حال حوصله تظاهر را نداشت، او خيلي عصباني بود و دلش مي خواست فرياد بزند ، نه اينكه توي آشپزخانه مشغول غذا پختن باشد ، يا حداقل از شدت ناراحتي بلند بلند گريه كند . سيما احساس مي كرد به اعتماد او خيانت شده است ، درست يكساعت قبل متوجه شده بود كه شوهرش زده ماشين را زخمي كرده كه البته چيز مهمي نيست چون ممكنه براي هر كسي كه رانندگي مي كند اتفاق بيفتد ، ولي متاسفانه شوهرش هيچوقت حاضر نيست مسئوليت خطايي را كه كرده بپذيرد بلكه  ترجيح مي دهد مخفيانه ماشين را تعمير كند ، وبعد براي مخفي كردن مخارجي كه پرداخته عنوان  كند كه مثلاً كيف پولش را گم كرده . امروز سيما  صورتحساب تعميرات را پيدا كرده بود و مي خواست از عصبانيت فرياد بزند . عصبانيت او نه از خرابي اتومبيل بود و نه از پرداخت اجرت تعمير آن بلكه او از دروغگوي و مخفيكاري شوهرش عصباني بود .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در شنبه 1390/09/26  |
 چگونه با کودکان در باره مرگ صحبت کنید ؟

چگونه با كودكان در باره مرگ صحبت كنيد؟

والدين بندرت مي توانند به راحتي با فرزندشان در باره مرگ حرف بزنند ، در حاليكه مرگ و عزاداري اتفاقي است كه همه كودكان از ابتداء زندگي خواهي نخواهي بطور مستقيم يا غير مستقيم با آن در گير خواهند شد ،بنابراين لازم است كه در اين مورد با آنها صحبت شود.

بهترين موقع هنگامي است كه شما مثلاً بر سر خاك مادر بزرگ مي رويد ، در اين حالت اصلاً مشكل نيست كه براي فرزندتان در مورد گردش طبيعي يعني زندگي و مرگ صحبت كنيد .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در شنبه 1390/09/12  |
 بافرزندتان در باره موادمخدر حرف بزنید (3)

دارو های آرام بخش

دربسیاری کشور های دنیا زمان درازی است که از نظر قانونی دارو های آرام بخش هم ردیف مواد مخدر محسوب می شوند چه آنها که یا نسخه و چه آنچه که از داروخانه ها بدون نسخه خریداری می شود . از نظر قانونی هروئین-کوکائین – کانابیس  یا حشیش وهمچنین تمام مواد مخدر صنعتی همانند اکستازی  MDMA  جزوه داروهای آرام بخش محسوب می شوند .

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در چهارشنبه 1390/08/25  |
 با فرزندتان در باره مواد مخدر حرف بزنید (2)

 

                                                  شب بعد از پارتی

 بنا به گزارش پلیس راهنمائی و رانندگی جوانان بین 18 تا 25 سال بیشتر از گروه های سنی دیگر عامل تصادفات رانندگی می باشند ، خصوصاًً بعلت سرعت زیاد. تقریبا 4/1 این افراد در اثر استفاده از الکل یا مواد مخدر دیگر باعث تصادفات می شوند .

چرا بیشتر جوانان عامل تصادفات رانندگی هستند؟

آمار جهانی نشان می دهد که جوانان زیر ۲۵ سال عامل بسیاری از تصادفات رانندگی می باشند  . جوانان ایرانی هم همانند سایر جوانان عامل بیشتر تصادفات رانندگی هستند و علاوه بر آن بعلت محدودیتهای خصوصی و اجتماعی که در گیر آن هستند ،اتومبیل برایشان وسیله ای است که با آن بیش از بیش  احساس آزادی می کنند .جوانان با سرعت بالا وسبقت غیر مجاز از اتومبیل بطور غلط بعنوان فیلتری برای ایجاد بالانس در زندگیشان استفاده می کنند ودر این راه گاهی جان خود و دیگران را بخطر می اندازند . ضمناً اکثر جوانان تازه رانندگی یاد گرفته اند و آنهائی هم که مدتی است رانندگی می کنند به اندازه کافی تجربه ندارند که بهنگام خطر واکنش صحیح از خود نشان دهند . مسئله دیگر اینستکه جوانان مایلند که به دیگران نشان دهند که آنها می توانند با سرعت بالا با ماشین بابا یا مامان رانندگی کنند و این حالت با کمترین مقدار الکل یا سایر مخدر ها می تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/08/15  |
 با فرزندتان در باره مواد مخدر حرف بزنید (1)

 

با فرزندتان در باره مواد مخدر حرف بزنید

دیر یا زود کودک یا نوجوان با مواد مخدر قانونی و غیر قانونی تماس پیدا می کنند .برای بسیاری از والدین صحبت کردن با فرزندشان در مورد این موضوع آسان نیست ، خصوصاً اگر بخواهند که فرزندشان را از استفاده از مواد مخدر محافظت کنند .

هدف این مقاله آشنا کردن  والدین با چگونگی شروع گفتگو و روشهای منطقی بحث در مورد مواد مخدر و اعتیاد با فرزندشان می باشد.

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در شنبه 1390/08/07  |
 کودکان ما چه باید یادبگیرند؟

کودکان ما چه باید یاد بگیرند ؟

مدرسه چگونه باید باشد تا کودکان دو باره با میل به مدرسه بروند ؟ آیا سیستم آموزشی ما بیمار است؟ بسیاری از والدین ، معلمین و دانش آموزان  ناراضی هستند . وقتی به شکایات گوش می کنید اینطور بنظر می آید که اکثر دانش آموزان دچار ناراحتی های روان تنی همانند دل درد و پیش فعالی هستند .در بسیاری از مدارس  خشونت  جسمی و روانی  و حتی مواد مخدر دیده می شود. استرس یادگیری برای کودکان و والدین خیلی زیاد است . با کمی دقت متوجه می شویم که  دانش آموزان دبستانی بدون کمک والدین موفق به انجام تکالیف مدرسه نیستند و حدود 40 در صد از دانش آموزان دوران متوسطه احتیاج به کلاسهای تقویتی دارند  . تعداد زیادی از دانش آموزان از ادامه تحصیل صرفه نظر می کنند که البته در مورد آمار آنها معمولاً صحبتی نمی شود .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در چهارشنبه 1390/07/20  |
 تکامل سخنگویی

کودکتکامل سخنگویی

تاخیر در زبان باز کردن در سنین مهد کودک

بیشتر کودکان بین سنین 2 تا سه سالگی درست حرف زدن را یاد گرفته اند . حالا اگر اینطور نبود چه باید کرد ، زمانیکه کودک در سنین مهد کودک باشد ولی هنوز نتواند یک جمله را درست بگوید و به میل خودش جمله را ناقص به زبان بیاورد؟  از کجا می توان اختلال گفتاری را تشخیص داد ؟  چگونه می توانیم این کودک را کمک کنیم ؟  در مقاله زیر پاسخ این سئوالات را می یابید .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/07/10  |
 کلاس اول

کلاس اول و اهمیت آن در تمام دوران تحصیل

کلاس اول دری است بسوی دنیایی نو و اولین در بسوی علم و دانش وهر چه که در باره اهمیت کلاس اول و اولین معلم بنویسم کم است . واقعاً چرا اولین معلم اینقدر مهم است ؟ چرا کودک و والدین هر دو در مورد اولین معلم  کنجکاو هستند ؟  چرا اولین معلم برای یادگیری موفقیت آمیز و چگونگی پیشرفت فرزند شما اهمیت زیاد دارد ؟ 

تاثیر عمیق اولین معلم روی شخصیت و آینده کودک حدو مرزی ندارد ، البته این نکته را هم نباید فراموش کنیم که تقریباً 90 درصد معلمین کلاس اول را خانمها تشکیل می دهند ، بنابراین مسئولیت بزرگی بعهده این معلمین گذاشته می شود. 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/07/03  |
 آیا چگونگی دوران کودکی در چهره ما نمایان است ؟

آیا چگونگی دوران کودکی در چهره ما نمایان است ؟

یک ضرب المثل معروف می گوید: " از روی زندگی واقعی می شود بهترین داستانها را نوشت" اما آیا می شود این داستان را از روی چهره هم خواند ؟ جدید ترین تحقیقات نشان می دهد که چگونگی دوران کودکی را می توان در ایماء و اشارات چهره بخوبی مشاهده کرد .        
از روی چهره ما خیلی چیز ها خواندنی است ، مثلاً خشونت ، شادی و غم همه اینها در اشارات چهره فرد قابل مشاهده است . برای مثال چین و چروک های زود هنگام می تواند نشان دهنده زندگی و کار بدنی سخت فرد باشد و شاید هم نشانه سیگاری بودن است .

محققین دانشگاه ادینبورگ Edinburg  براین باورند که نشانه هایی در چهره وجود دارند، که می توانند فاش کننده چگونگی دوران کودکی فرد باشند . یکی از این علائم قرینه بودن دو طرف چهره است. از روی قرینگی چهره افراد می توان تشخیص داد که فرد در دوران کودکی خوشبخت بوده یا نه . محققین با مقایسه 15 علامت چهره ای به این نتیجه رسیده اند که افرادی که دو طرف چهره شان قرینه نیست در دوران کودکی تربیتی سخت همراه با کمبودهایی در مقایسه با افرادی که دو طرف چهره شان قرینه است تجربه کرده اند . تعدادی از این علائم عبارتند از قرینه بودن گوشها –بینی- چشمها و اطراف لب ودهان ، در این تحقیقات 292 فرد 83 ساله مورد تحقیق قرار گرفتند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در پنجشنبه 1390/06/10  |
 تغییر مدرسه
تغییر مدرسه

بزودی سال تحصیلی جدید آغاز می شود و امسال هم همانند هر سال بدلایل مختلف تعداد زیادی از دانش آموزان باید در مدرسه دیگری ثبت نام کنند. 

هر دانش آموز  در دوران مدرسه مجبور می شود چند بار مدرسه خود را تغییر دهد . این تغییر مدرسه ممکن است بعلت اسباب کشی  به منطقه ای دیگر  یا  بدلیل بالا رفتن  سطح تحصیلی باشد . مسلماً این تغییر برای دانش آموز با مقداری هیجان کنجکاوی وکمی هم  نگرانی و ترس همراه است . البته این تغییر می تواند بدون نگرانی و مشکل پیش برود بشرطی که والدین به فرزندشان کمک کنند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در سه شنبه 1390/06/01  |
 ده نشانه تیز هوشی کودکان

ده نشانه تیز هوشی در کودکان

از دید والدین همه فرزندان نابغه هستند ! اما اگر واقع بین باشیم علائمی وجود دارد که نشان دهنده تیز هوشی کودک می باشد .

1-    انگیزه فراوان  در حالیکه اکثر مادران سعی در سرگرم کردن فرزندشان هستند کودکان تیزهوش به راحتی خودشان را سرگرم می کنند و در مورد بازی های پیچیده علاقه غیر عادی به پیدا کردن راه حل می دارند .

2-    درک وفهم سریع   اگرشما چیزی را یکبار توضیح  دهید کودک تیز هوش فوری آنرا به حافظه می سپارد وحتی در مورد بازی ها خیلی سریع متوجه نحوه  وهدف بازی می شود.

3-    با علاقه دنبال حل معماست  کودکان تیز هوش علاقه زیادی به شناخت دستگاهها ونحوه عمل کرد آنها دارند مثلاً یک موتور چگونه عمل می کند . این کودکان با علاقه فروان سعی در یادگیری بازی شطرنج می کنند ، در حالیکه بقیه کودکان از ادامه بازی خسته می شوند این کودکان با علاقه مایلند راه صحیح بازی را یاد بگیرند.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در سه شنبه 1390/05/25  |
 مردودی
 تاثیرات روانی  مردودی

متخصصین آموزش وپرورش معتقدند که هیچ دلیل منطقی برای مردودی دانش آموز وجود ندارد و روشهای آموزشی باید تغییر داده شوند و مردودی را از سیستم آموزشی حذف کنند .
کارشناسان سیستم آموزشی بسیاری از کشور ها ی دنیا سعی بر آن دارند که مردودی را از سیستم های آموزشی حذف کنند . تحقیقات در این زمینه نشان می دهند که در جا زدن دانش آموز نفع بسیار کمی دارد ، حتی تحقیقاتی که در دهه هفتاد میلادی شده ثابت کرده است که مرودی  نه  تنها  نفعی بحال دانش آموز ندارد بلکه برای بودجه آموزش و پرورش کشور بسیار گران تمام می شود ، زیرا بالاخره برای بعضی از دانش آموزان باید دوبار برای یکسال بودجه پرداخت شود .
البته گروهی از معلمین و والدین تصور می کنند که  در جا زدن دانش آموز شانس تازه ای به او می دهد  که گذشته را جبران کند و بهتر بیآموزد در حالیکه متخصصین آموزش و پرورش معتقدند که دانش آموزان مردودی فقط برای مدت کوتاهی از بقیه دانش آموزان جلوتر هستند ولی در آخر سال دانش آموزان دیگر به آنها می رسند وسال بعد مجدداً دانش آموزان ضعیف عقب می مانند. تحقیقات نشان می دهد که اگر دانش آموزانی که مشکل یادگیری دارند به کلاس بالاتر بروند، موفق تر از دانش آموزانی هستند که مردود شده اند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1390/05/09  |
  ماهواره: داشتن یا نداشتن

ماهواره : داشتن یا نداشتن

تفاوت بین دستور و پیشنهاد : در زبان های مختلف همانند زبان فارسی تفاوت زیادی بین دستور و پیشنهاد وجود دارد . معمولاً دستور در رده های ارتشی اعمال می شود و در زندگی روزمره و در سیاست دموکراسی اجتماعی و حتی دموکراسی اسلامی حرفی از اجبار نیست .

متاسفانه داشتن و نداشتن ماهواره در ایران تبدیل به یک اهرم زور آزمایی بین ملت و دولت شده است ، این مسئله از دید دولت یک موضوع سیاسی است و مسئولین برای اثبات نظر خویش دست به زور و حکم قضایی می زنند . ماموران هر چند گاه ماهواره ها را جمع می کنند، ولی بعد از یکساعت ماهواره جدیدتر و مدرن تر  جای آنرا می گیرد و نفع آن فقط به فروشندگان ماهواره و نصابان آن می رسد .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در پنجشنبه 1390/04/16  |
 تیزهوشان ناموفق

تیزهوشان ناموفق

آیا باید شرایط پرورش استعداد کودکان تیزهوش را فراهم کرد ؟

متخصصین در بحث و گفتگوهای متفاوت  در مورد کودکان تیزهوش اختلاف نظر دارند ، عده ای معتقدند که این کودکان باید در مدارس معمولی ادامه تحصیل دهند ، ولی گروهی دیگر مخالف این نظریه هستند . 

خانم  Joan Freeman  پروفسور روانشناسی از انگلستان در یک تحقیق دراز مدت در مورد کودکان تیزهوش به نتایج  تعجب آوری رسیده است . این سئوال همیشه مطرح بوده که آیا باید کودکان استثنایی از شرایط خاصی برای پرورش استعدادهایشان برخوردار باشند ؟ در این مورد حتی متخصصین اقتصادو بازرگانی هم اظهار نظر می کنند و از کمبود استعداد های استثنایی در زمینه اقتصادوبازرگانی شکایت دارند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در جمعه 1390/04/10  |
 بلوغ

بلوغ : مغز در حالت فوق العاده

در جامعه جوانی همانند ایران هر ساله تعداد زیادی از کودکان وارد دوران بلوغ می شوند ، بنابراین لازم است که والدین و مربیان از چگونگی  تغییرات جسمی و روحی آنها آگاهی داشته باشند.

ترشح هورمونهای بلوغ نه تنها ساختار جسمی نوجوان بلکه روان او را هم تغیر می دهند ، بهمین دلیل مقاومت بدن نوجوان کاهش می یابد و آمادگی او برای ابتلاء به بیماری ها افزایش می یابد.

 در دوران بلوغ کودکی همرا با سلولهای عصبی می میرند، شاید تغییرات ظاهری بلوغ عجیب  کمی ناراحت کننده و هیجان انگیز باشند ،همانند جوشهای جوانی – رشد موههای سطح بدن – بهانه گیری های ناگهانی . ولی تعجب انگیز ترین  تغییرات درجمجمه نوجوان اتفاق می افتد ، داخل جمجمه همه سلولها ی مغز تغییر ساخت می یابند وتحت تاثیر هورمونهای بلوغ بعضی از سلولهای عصبی می میرند و بهمراه آن بعضی اتصالات عصبی از بین می روند و گروهی دیگر با سلولهای جدید مرتبط می شوند . بهمین دلیل است که نوجوانان بطور غیر منتظره ای سریع یک زبان بیگانه را یاد می گیرند و استقلال فکری می یابند . متاسفانه بعلت تغییرات درونی رفتار ناآرامی دارند و باعث اذیت و آزار اطرافیان می شوند ، این در حقیقت اثرات جانبی تکامل مغزی است .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در پنجشنبه 1390/02/29  |
 زبان باز کردن کودکان

زبان باز کردن در کودکان

5 نکته در یادگیری سخن گویی  کودکان . مطمناً اکثر کودکان چهارساله می توانند راحت و روان حرف بزنند ، ولی هر کودکی برای رسیدن به این هدف استراتژی مخصوص خودش را دنبال می کند .

کودکان ژاپنی می توانند بین حرف " i "   r"  تفاوت بگذارند در حالیکه  والدین آنها قادر نیستند هنگام حرف زدن بین این دو حرف تفاوت بگذارند . اکثر کسانی که با ژاپنی ها کار می کنند متوجه می شوند که آنها برای ادای  حرف  " i "    r "  مشکل دارند اما با تعجب مشاهده می کنیم که حتی کودک 6 ماهه ژاپنی در حال حاضر قادر به تشخیص تفاوت این دو حرف می باشند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در جمعه 1390/02/09  |
 تاثیر زبان غیر کلامی در تدریس

تاثیر زبان غیر کلامی در تدریس

اشارات صورت یکی از واسطه های ارتباط غیر کلامی است و اینکه انسان با حرکات صورتش می تواند بیش از هفت هزار پیغام متفاوت را انتقال دهد مسئله شگفت انگیزی است . تحقیقات علمی و نظریه عامه بر اینستکه ایماء و اشارات صورت با احساسات فرد ارتباط مستقیم دارند. همه ما زبان غیر کلامی را ابتداء از مادرانمان می آموزیم او اولین کسی است که خنده و اخمش برای ما معنی دارد و بمرور زمان و با یادگیری حرف زدن  آشنایی ما با زبان غیر کلامی هم افزایش می یابد . در اکثر خانواده ها اعضاء خانواده براحتی بدون کلام با هم ارتباط برقرار می کنند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در سه شنبه 1390/01/30  |
 دیدن تصاویر تلویزیونی وکامپیوتری تکامل مغز کودکان پیش دبستانی را به تعویق می اندازد

دیدن تصاویر تلویزیونی و کامپیوتری تکامل مغز کودکان پیش دبستانی را به تعویق می اندازد

تحقیقات متعددی نشان می دهند که استفاده از وسایل ارتباط بصری خصوصاً روی کودکان بیش دبستانی غیر از اینکه باعث خشک شدن چشم و سفتی عضلات گردن می شود اثرات مخربی هم روی تکامل مغز دارد .   تحقیقات مشابهی ثابت کرده است که تماشای  تلویزیون و بازی های کامپیوتری موجب عدم تحرک کودکان وباعث چاقی آنها می شود ، براساس آمار بدست آمده برای کودکان بین 6 تا 11 ساله هر ساعت دیدن تلویزیون ریسک اینکه کودک تمام عمر از چاقی رنج ببرد را افزایش می دهد .تنها عیب دیدن تلویزیون و استفاد از کامپیوتر این نیست .
ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در سه شنبه 1389/12/24  |
 زبان مادری

یادگیری زبان مادری

شاید فرزند شما در ابتداء فقط دو تا سه لغت را بتواند بگوید ، آنهم وقتیکه یکساله و نیمه است . اما مهم نیست و شما نباید نگران شوید ، زیرا هر کودک در یادگیری زبان سرعت خاص و یک استرتژی مخصوصی برای بر قرار کردن ارتباط دارد .  صحبت کردن کلید فکر کردن است .

اولین لغات فرزند شما چه بود ؟

مامان – ماشین یا می یو ، اکثر والدین اولین لغات فرزندشان را به سرعت فراموش نمی کنند .

 دختر ها زود تر از پسر ها زبان باز می کنند

بنیام 18 ماهه است و واقعاً یک نماینده کامل مردانه ، او زیاد حرف نمی زند و با لغاتی مثل مامان –بابا- وچراغ یک طوری با دیگران ارتباط بر قرار می کند ، در حالیکه او خیلی خیلی پیش از اینها می فهمد ، به همین دلیل است که وسط حرفهایی که می زند چکش و پیچ گوشتی را هم به زبان می آورد و اگر آدم از او بخواهد حتی رادیو را هم می تواند روشن وخاموش کند ، او می تواند صدای گربه ، سگ و کلاغ را هم تقلید کند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در شنبه 1389/08/29  |
 ترس از مدرسه

ترس از مدرسه

کودکان با فکر کردن به مدرسه نباید ترس یا احساس ناخوشایندی داشته باشند ،مسلماً هر روز مدرسه خوشایند نیست چون  یاد گرفتن با انجام تکالیف ارتباط دارد ، با اینهمه نباید دانش آموز احساس ناراحتی و ترس کند ، زیرا در صورت ادامه این حالت تمام خوشی های دوران مدرسه از بین خواهد رفت . البته همیشه ترس چیز منفی نیست. 

 متخصص تعلیم وتربیت خانم Anette Mueller-Bungert معتقد است که هر نگرانی و هیجان بد نیست مسلم است که دانش آموزان معمولاً در ابتدای سال یا در مدرسه جدید یا کلاس بالاتر یک مقداری هیجان زده و نگران هستند که کاملاً عادی است و آنها باید یاد بگیرند با این ترس و نگرانی کنار بیایند . اما ترس ناسالم ترسی است که مثلاً فرزند شما ناگهانی احساس بیماری کند یا نقش یک بیمار را بازی کند و از درد شکایت کند تا شما به او اجازه دهید که به مدرسه نرود ،در این حالت بهتر است که این مسئله را جدی بگیرید . معمولاً این رفتار از دانش آموزان دبستانی سر می زند  ، آنها وقتی که می دانند باید خانه و والدین را حتی برای مدت محدودی ترک کنند احساس ترس فلج کننده ای سراغشان می آید ، چگونگی برخورد با ترس کودکان برای والدین خیلی سخت است  ، اما آنها می توانند به کمک یک مشاور ورزیده این مشکل را حل کنند.  


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در یکشنبه 1389/08/09  |
 کتک زدن در کودکی

ده دلیل در نفی کتک زدن

متخصصان همیشه کتک زدن را عمل اشتباهی می دانند اگر چه ممکن است به نظر شما کاملاً به جا و منطقی باشد . روانشناسان معتقدند که صدمه های روحی ناشی از کتک خوردن در تمام زندگی انسان همراه اوست . معمولاً از نظر والدین آخرین روش تنبه کتک زدن است ولی هر زمانی که این عمل اتفاق بیفتد به دلایل زیر از نظر روانشناسان راه کاملاً اشتباهی است .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در جمعه 1389/07/30  |
 بلوغ

 

همین کودکان مردم آینده هستند  

همین کودکان امروز بزرگسالان آینده می شوند ، البته نه خیلی ساده بلکه با زحمت زیاد ، فقط این رشد کردن است که خود به خود روی می دهد در حالیکه برای رسیدن به بقیه هدفها بچه ها باید با تمام نیرو تلاش کنند.  یک وقت والدین می بینند که کوچولوی دوست داشتنی آنها تبدیل به یک نو جوان مشکل ،لج باز وحرف گوش نکن شده است . البته نباید تعجب کرد که نوجوانان تغییرات را در خودشان به خوبی احساس می کنند و اصلاً معنی آن را نمی فهمند ، آنها مشاهده می کنند که بدنشان تغییر می کند، به حدی که آنها خودشان را نمی شناسند .

نوجوانان در اثر ترشح هورمنهای رشد و ورود به دروان بلوغ احساساتی پیدا می کنند که برایشان کاملاً ناشناخته وغریب است وبعلت ترشح همین هورمنها است که اخلاق آنها هم ثابت نیست گاهی خوشحالند وگاهی عصبانی وافسرده  و غیر قابل تحمل می شوند . گاهی نوجوان از خودش می پرسد : که واقعاً او کیست؟

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در جمعه 1389/07/16  |
 کودکان و یادگیری زبان خارجی

یادگیری زبان خارجی

تدریس زبان انگلیسی در ابتدایی

یادگیری زبان خارجی در دبستان خیلی آسان تر صورت می گیرد .

 اما آیا هر کودکی واقعاً تفریحی یادمی گیرد ؟

 آیا برای این بچه ها که تازه سعی به یادگیری نوشتاری زبان مادری کرده اند یادگیری زبان دیگر سخت نیست ؟  یکی از موانع بزرگ برای کودکان کمی بزرگتر نگرانی از اشتباه کردن جلوی دیگران است ، حتی یک دانش آموز کلاس پنجم از خودش انتظار دارد که بدون اشتباه صحبت کند ، برای این کودکان که نزدیک به سنین بلوغ هستند خیلی گران تمام می شود که جلوی همکلاسی ها درست صحبت نکنند ! اما برعکس برای کودکان کوچکتر اصلاً این مسائل مهم نیست و بهمین دلیل است که آنها می توانند تفریحی زبان دیگر را یاد بگیرند .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در دوشنبه 1389/06/29  |
 آیا فرزند من سیگار می کشد؟

آیا فرزند من سیگار می کشد؟

بسیاری از نوجوانان خیلی زود شروع به سیگار کشیدن می کنند و بعلت اینکه نوجوان هستند سلامتی خودشان را بیشتر بخطر می اندازند .

والدین تاثیر بزرگی دارند

تحقیقات جدید نشان می دهد که والدین تاثیر زیادی در سیگار کشیدن فرزندشان دارند  ، از آنجایی که والدین الگوی فرزندانشان هستند به همین دلیل هم فرزندان والدینی که سیگار نمی کشند بندرت سیگاری می شوند . حتی در مورد والدینی هم که سیگاری هستند هم نشان داده شده که اگر بخواهند می توانند مانع سیگار کشیدن فرزندشان بشوند ، آنها می توانند واضح و روشن نشان دهند که مخالف سیگار کشیدن هستند .

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در سه شنبه 1389/04/08  |
 خشونت در وسایل ارتباط جمعی

خشونت دروسایل ارتباط جمعی

کاتارسیس Katharsis یکی از قدیمی ترین تئوری ها در مورد اثر تخلیه ای نیروی خشونت آمیزدرونی انسان در اثر مشاهده خشونت یا خواندن  و شنیدن اخبار یا داستانهای خشونت آمیزاست که به زمان ارسطو باز می گردد .

ارسطو معتقد بود که انسان طبیعتاً دارای یک نیروی خشونت آمیز درونی است ،که گه گاه باید آنرا تخلیه کنند، البته بکار بردن این خشونت نباید حتماً بصورت خشونت واقعی ظاهر شود و ممکن است که آن فقط در فانتزی شخص صورت بگیرد ، و بهمین دلیل محققین تصور می کردنند که  مشاهده یک صحنه خشونت آمیزمی تواند کمک کند که این نیروی خشونت آمیز درونی بصورت واقعی کاهش یابد  .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در شنبه 1389/03/29  |
 استعداد های بشر

 

استعداد های گوناگون بشر

مهم نیست که شما دارای چه استعداد هائی باشید ،چه شما دارای یک استعداد یا استعداد های متفاوتی باشید ،هوارد گاردنر محقق جهانی استعداد های بشر آنرا برای شما به تصویر می کشد .

هوارد گاردنر استعداد های بشری را از دید جدیدی به تصویر می کشد و ضمناً پاسخ می دهد که چگونه می توانیم استعدادهای خودمان را تقویت کنیم و گسترش دهیم و به این وسیله شخصیت خودمان را تکامل بخشیم .

هوارد گاردنر معتقد است که استعداد های انسان را نمی توان فقط از طریق میزان بهره هوشی مشخص کرد .

او می گوید : شما علاوه بر اینکه می توانید حرف بزنید و بنویسید ، قادرید حساب کنید و می توانید بعضی از مسائل را از طریق ریاضی حل کنید .شما ورزش می کنید ،دوچرخه و حتی اتومبیل را می رانید . شما از موسیقی لذت می برید و همراه آن می رقصید ، شطرنج بازی می کنید . شما خیلی راحت می توانید یک درخت یا یک خانه را نقاشی کنید .شما می دانید با خود و دیگران چگونه رفتار کنید . شما از طبیعت لذت می برید و آنرا بخوبی میشناسید و می دانید که چگونه باید زندگی کنید و راه شما چیست .

همه این استعداد ها را شما دارید در حقیقت شما بسته ای از استعداد ها را در زندگی کردن به همراه دارید .

قضیه تحقیقات مدرن استعداد ها ما را به این عقیده می رساند که چرا هوارد گاردنر تعریف قدیمی استعداد را دور انداخته است و ضمناً او سعی کرده چشمان ما را به سوی استعداد های گوناگون بشری باز کند ، حتی قبل از اینکه وسایل ارتباط جمعی  نو آوری واحساسات را کشف کنند .

نظریه هوارد گاردنر انقلابی در روانشناسی تکامل و تحقیقات عصبی بوجود آورد و آنچه راکه ما مسلم می دانستیم زیر سئوال برد و تغییر داد. او انسان را بعنوان یک موجود  خلاق می شناسد . 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در پنجشنبه 1388/12/13  |
 دلایل شخصیتی بوجود آورنده اعتیاد

اعتیاد چگونه بوجود می آید

یک مشکل به دوعلت

دونشانه شخصیت فردی علت ایجاد اعتیاد در افراد  است .

1-  این گروه افرادی هستند که دائم در پی هیجان امتحان کردن می باشند .

2- گروه دوم  توانایی و مقاومت در کنترل خواسته ها و هیجان خود را ندارند که باعث سقوط آنها در ورطه اعتیاد می شود.

 محقق احساسات آقای جاک پانک سپ Jaak Panksepp معتقد است هر نوع اعتیاد با سیستم مغزی ما ارتباط دارد و این در طول تکامل بشر چنان فرم گرفته که ما را وادار می کند دائم دنبال چیزی باشیم که احساس خوبی در ما بوجود آورد  . اگر ما احساس خوبی نکنیم فوراً اورکانیزم ما علائمی به مغز می فرستند که  یک کمبودی وجود دارد ، در این حالت سیستم احساسی شخص در شرایط جستجو قرار می گیرد و بدنبال علت این کمبود می گردد تا هر چه سریع تر آنرا بر طرف کند . مثلاً بدنبال غذا وقتی که گرسنه هستیم یا در جستجوی آب وقتی تشنه هستیم و وقتی که آنچیزی که می خواستیم پیدا کنیم با کمی افراط به خودمان جایزه می دهیم .


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در دوشنبه 1388/11/26  |
 عواقب ناشی از آزار و اذیت (موبینگ) در مدارس

موبینگ (آزار و اذیت ) در مدرسه

بدجنسی ،خشونت، حمله، توهین، تحقیر ومزاحمت ایجاد کردن را روانشناسی امروز موبینگ می نامد .

موبینگ در مدرسه ممکن است بصورت آزار جسمی یا کلامی باشد که باعث منزوی شدن دانش آموز می شود یا از طریق عدم بر قراری ارتباط با دانش آموزاست،  که آنهم به انزوای اجتماعی او می انجامد .

معنی موبینگ

موبینگ یعنی یک نفر یا تعدادی از افراد مرتباً و برای مدتی طولانی رفتار منفی علیه دیگری انجام دهند . رفتار منفی عبارتست از آزار دادن کلامی  تهدید – توهین – تحقیر


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط زهرا خبازبهشتی در چهارشنبه 1388/11/14  |
 
 
 
بالا